مشاوره فردی

Image
Image

مشاوره فردی

مشاوره فردی به افراد کمک می کند تا سلامت روان خود را بهبود بخشند و نتیجه ی این امر دستیابی به زندگی بهتر و کامل ترخواهد بود. ارتباط با مشاور در هر مرحله ای زندگی فرد می تواند مفید و مؤثر باشد .

Image

همه ی انسان ها در طول زندگی فردی و اجتماعی خود با مشکلات ، موانع و چالش هایی روبرو می شوند ، در چنین مواقعی برخورد مناسب با این مسائل و تصمیم گیری های درست و به موقع هست که می تواند ما را به موفقیت ، آرامش و خوشبختی نزدیک تر کند . ارتباط با یک مشاور کمک می کند تا در رویارویی با چالش های زندگی بهترین تصمیم گیری و عملکرد مناسب داشته باشیم .


مشاوره فردی به چه مسائلی می پردازد ؟

مواردی همچون راهکارهای موفقیت ،مدیریت زمان ، مدیریت بحران ، مقابله با استرس ، رفع اختلالات شخصیتی، افسردگی و مهارت های ارتباطی مانند  افزایش اعتماد به نفس ، غلبه بر مشکلات و ... می تواند در قالب مشاوره فردی مورد بررسی قرار گیرد .


مشاوره فردی فضای امنی  را ایجاد می کند تا افراد بدون ترس از قضاوت شدن ، احساس و افکار واقعی خود را بیان کنند و به مسائل روانشناختی خود پی برده و برای آنها راه حلی پیدا کنند .این تجربه بسیار متفاوت از مکالمه معمولی با اطرافیان است !

در طی جلسات مشاوره مهارت ها و راهکارهایی که به افراد ارائه می شود مبتنی بر اصول علمی است.

اگر احساس پریشانی می کنید و از وضعیت فعلی خود ناراضی هستید وقت آن رسیده تا از حضور یک متخصص در زندگی خود بهره بگیرید تا رضایتمندی بیشتری در زندگیتان حس کنید .


اهداف مشاوره فردی چیست ؟

بطور کلی هدف مشاوره فردی صحبت از مسائل مربوط به سلامت روان و کمک به افراد برای حرکت بسوی زندگی پربار تر و سالم تر از نظر روحی و روانی است .

در واقع مشاور به شما کمک می کند تا شناخت کامل تری نسبت به خود پیدا کنید و اهداف خود را شناسایی کرده و برای رسیدن به آنها برنامه ریزی کنید .

در جلسات مشاوره شما می آموزید تا با چالش های زندگی روبرو شده و آنها را به درستی مدیریت کنید و این امر موجب پیشرفت شما در زندگی شخصی ، روابط اجتماعی و مسائل کاری خواهد شد .

مشاوره فردی بسیار مورد اهمیت است چرا که می تواند از بروز بیماری ها و اختلالات روانی مانند افسردگی ، اضطراب و ... در افراد جلوگیری کند . بطوری که اغلب مراجعه کنندگان بعد از چند جلسه مشاوره و روان درمانی ، بهبود زندگی و دستیابی به آرامش را تجربه می کنند .

  • هدف مشاوره فردی بهبود کیفیت زندگی افراد است


مشاوره به افراد کمک می کند تا :


شناخت درستی از احساسات و رفتارهای خود بدست آورند


اتفاقات گذشته که بر زندگی آنها تأثیر داشته است را شناسایی کنند


خود و دیگران را بهتر درک کنند


برای زندگی خود هدف گذاری صحیح انجام دهند


برای تغییر مطلوب خود و زندگیشان تلاش کننددر جلسات مشاوره چه می گذرد ؟


در جلسات اولیه مشاوره شما با روانشناس خود در مورد اهداف مشاوره صحبت می کنید .تعیین اهداف کمک می کنید تا افراد ارتباط بهتری با مشاور برقرار کنند و همچنین مشاور بتواند برنامه ریزی بهتری برای هدایت جلسات داشته باشد و پیشرفت بهتری داشته باشید .

جلسات مشاوره ی فردی فضایی امن برای صحبت در مورد احساسات و تفکرات شماست پس سعی کنید از همان ابتدا به مشاور خود اعتماد کنید و با صداقت کامل در مورد هرآنچه که در ذهنتان می گذرد صحبت کنید و اطمینان داشته باشید که مشاور هیچگاه شما را مورد قضاوت قرار نمی دهد .

اگر سؤال یا نگرانی دارید حتما آن را مطرح کنید تا مشاور بتواند به درستی شما را راهنمایی کند .

پس از هدف گذاری ، مشاور به شما کمک می کند تا تفکر و نگرش جدیدی نسبت به مشکل و مسئله ی خود داشته باشید و بتوانید با ذهنیت بهتر و آماده تری به دنبال کشف راه حل باشید و راهنمایی های لازم را در اختیار شما قرار می دهد .

معمولا افراد بعد از مشاوره احساس سبکی کرده و از میزان استرس آنها تا حد زیادی کاسته می شود .


تعداد جلسات مشاوره و مدت زمان آن به نیازها و اهداف درمانی شما و میزان پیشرفتتان بستگی دارد .بسیاری از مسائل به آسانی و در زمان کوتاهی برطرف می شوند اما گاهی مسائل پیچیده تر به بررسی بیشتر و مدت زمان طولانی تری نیاز دارند .سخن آخر

با توجه به سبک زندگی امروزی همه ی مردم با چالش های بسیاری روبرو می شوند که برای عبور از این مسائل و حل کردن مشکلات ،تصمیم گیری های به موقع و درست نیاز است. بنابراین بهتر است که مشکلات خود را با یک مشاور حرفه ای در میان بگذاریم .

مشاور به افراد کمک می کند تا به خودشناسی دست یابند و با اعتماد به نفس بیشتری با مسائل زندگی روبرو شوند