مشاوره جنسی

Image
Image

مشاوره جنسی

سلامت جنسی لازمه ی داشتن یک زندگی سالم و شاد است وصمیمیت عاطفی و فیزیکی با شریک جنسی نقش بزرگی در این زمینه دارد .

اگر در برقراری ارتباط عاطفی با همسرتان دچار مشکل شده اید مراجعه به مشاور روابط جنسی میتواند برای شما بسیار مفید باشد .

Image

مشاوره جنسی چیست؟

مشاوره جنسی ( سکس تراپی )  یکی از شاخه های تخصصی روان درمانی است که با بررسی عوامل پزشکی ، روانشناسی فردی و بین فردی به افراد کمک می کند تا زندگی جنسی سالم و رضایت بخشی داشته باشند.

همانطور که رابطه ی جنسی شامل فعالیت های فیزیکی متعدد است ، فاکتورهای روانی بسیاری هم در آن تأثیرگذارند.

اگر زوجین حین برقراری رابطه ی جنسی دچار احساس اضطراب ، استرس و یا ناراحتی شوند ، این احساس روی رابطه شان تأثیر گذاشته و دچار اختلال می شوند

خاطرات ناخوشایند از روابط جنسی گذشته ، احساس ترس ، خجالت و یا احساس گناه از برقراری رابطه موجب اختلال در عملکرد جنسی شده بطوری که باعث نارضایتی دو طرف شده و ارضای احساسی برای آنها صورت نمی گیرد..


مشاور جنسی ( سکس تراپیست ) چه کسی است ؟

مشاوران جنسی معمولا روانشناس ، روان پزشکان مجاز، مددکاران اجتماعی، مشاوران خانواده و ازدواج یا تراپیست های دارای مجوز هستند.

مشاور جنسی در واقع یک متخصص سلامت روان است که به افراد کمک می کند تا مشکلات احساسی یا روانی خود پیرامون مسائل جنسی را برطرف کنند .


در جلسات مشاوره جنسی چه می گذرد ؟

در طول جلسات مشاوره زوجین می آموزند که چطور در مورد رابطه جنسی ، نیازهای جنسی و حتی فانتزی های خود با یکدیگر صحبت کنند و با برقراری یک رابطه ی سالم از نظر فیزیکی و عاطفی از بروز خیانت جلوگیری کنند.

بهتر است قبل از شروع جلسات مشاوره ، فرد چکاپ های پزشکی لازم را انجام دهد به این دلیل که بسیاری از مشکلات جنسی ریشه در مشکلات جسمی دارند و برای برطرف کردن آنها درمان دارویی و مداخله پزشکی نیاز است . مانند بیماری دیابت یا تغییرات هورمونی که می توانند بر عملکرد جنسی فرد تأثیرگذار باشند .

جلسات مشاوره ی شما کاملا محرمانه است. شما می توانید به تنهایی در این جلسات شرکت کنید. اما گاهی اوقات با توجه به شرایط ، مشاور پیشنهاد می کند که همسرتان نیز در جلسات حضور داشته باشد .


بطور معمول مواردی که ذکر می شود در جلسات مشاوره جنسی مورد بررسی قرار می گیرند :

اختلال نعوظ

انزال زودرس

اضطراب عملکرد

مقاربت دردناک (دیس پارونیا)

ارتباط سرد و ضعیف بین زوجین

آثار تجاوز جنسی در گذشته

هویت جنسی

مشکلات ارگاسم ( آنورگاسمیا )

خود ارضایی

و غیره .


چه زمانی مراجعه به مشاور جنسی ضروری است ؟

اگر اختلالات جنسی بر کیفیت زندگی و سلامت روانی شما تأثیر گذاشته و در ایجاد رابطه صمیمی با همسر خود دچار مشکل شده اید ، مراجعه به مشاور جنسی و شروع جلسات درمانی می تواند اقدام مفیدی برای شما باشد .


مشاوره جنسی کمک می کند تا هرگاه فرد دچار اختلالات جنسی شد حضور یک متخصص را در کنار خود احساس کند و این باعث می شود تا روند بهبودی با سرعت بیشتری پیش رود .

اگر دچار اختلالات روانی همچون : میل جنسی به کودکان (پدوفیلی) ، سادیسم ، مازوخیسم  و خودارضایی هستید توصیه می کنیم که هر چه سریع تر به مشاور جنسی مراجعه کنید.