مشاوره تحصیلی

Image
Image

مشاوره تحصیلی

استفاده ی به موقع از مشاوره تحصیلی به دانش آموزان و دانشجویان کمک می کند تا با برنامه ریزی درست و دقیق موفقیت خود را تضمین کنند.

مشاور تحصیلی تمام اطلاعات لازم برای افزایش موفقیت را در اختیار فرد قرار می دهد و با راهکارها و پیشنهادهایی که ارائه می دهد ، فرد محصل می تواند تصمیم گیری راحت تری داشته باشد .


Image

مشاوره تحصیلی چیست ؟

مشاوره تحصیلی مخصوص دانش آموزان و دانشجویان است و بیشتر در زمینه ی کمک به انتخاب رشته ی دوران دبیرستان و انتخاب رشته ی دانشگاه و برنامه ریزی درسی انجام می شود .

در زمینه ی انتخاب رشته ، مشاور به دانش آموز کمک می کند تا با شناخت ویژگی ها و توانمندی های خود و با توجه به شرایط جامعه انتخاب هوشمندانه تری داشته باشد .

آشنایی مشاور تحصیلی با قوانین و مقررات موجود ( قوانین مربوط به دوران متوسطه و دانشگاه ) مسئله ی بسیار مهمی است .

بهتر است بدانید یک مشاور تحصیلی حرفه ای هیچوقت دانش آموز را مجبور به درس خواندن نمی کند! بلکه با تنظیم برنامه ای که مناسب دانش آموز باشد و ارائه سخنان انگیزه بخش ، او را علاقه مند به مطالعه می کند .


مزایای استفاده از مشاوره تحصیلی

آشنایی با تکنیک های مطالعه

مشاور تحصیلی ، دانش آموز را با انواع روش ها وتکنیک های مطالعه آشنا می کند مانند روش تصویرسازی ، خلاصه نویسی ، حاشیه نویسی ، نمودار درختی و ...

سپس دانش آموز با راهنمایی مشاور روش مناسب خود را انتخاب می کند تا مطالعه ی مفیدتری داشته باشد و کمتر احساس خستگی کند .

برنامه ریزی درسی صحیح

بیشتر دانش آموزان نمی توانند برنامه ریزی صحیحی برای درس خواندن داشته باشند به همین دلیل در دوران امتحانات دچار مشکل شده و استرس و اضطراب زیادی را متحمل می شوند که باعث آسیب های روحی و جسمی زیادی می شود .

مشاور به دانش آموز کمک می کند تا با توجه به توانایی های خود و شرایط زندگی برنامه ی مناسب و منظمی برای مطالعه داشته باشد و نتیجه بهتری از تلاش های خود بدست آورد .

تقویت حافظه

هر فردی دارای قدرت تمرکز و ظرفیت مطالعه ی مشخصی است .بطور مثال دانش آموزی بعد از یک ساعت مطالعه تمرکز خود را از دست می دهد وخسته میشود .

مشاور با راهنمایی و ارائه راهکار به او کمک می کند تا به مرور این زمان مطالعه را افزایش دهد و حافظه ی خود را تقویت کند .

مشاوره برای انتخاب رشته و شغل آینده

مشاور با توجه به توانایی ها ، استعداد ، هوش و شرایط زندگی دانش آموز رشته هایی که میتواند برای او مناسب باشد را معرفی کرده و در مورد آینده ی شغلی هر کدام با او صحبت میکند تا در نهایت دانش آموز بتواند انتخاب مناسبی داشته باشد .

برطرف کردن آسیب های روحی و روانی

نگرانی بیش از حد دانش آموز برای نمرات درسی خود

استرس‌ و اضطراب

مشکلات مربوط به بلوغ

بحران هویت

مصرف مواد مخدر

مشکلات خانوادگی

درگیری معلم یا کارکنان مدرسه با دانش آموز

اختلال نقص توجه و بیش فعالی

افسردگی

اهمال کار بودن

کمبود اعتماد بنفس و عزت نفس

اختلال یادگیری یا ناتوانی یادگیری

بی انگیزه بودن برای ادامه تحصیل

و ...


بطور کلی کمک گرفتن از یک مشاور تحصیلی باتجربه و حرفه ای به فرزند شما کمک می کند تا دوران تحصیل موفق تری داشته و همچنین دوران بلوغ خود را با سلامت سپری کرده و برای آینده ی تحصیلی و شغلی خود تصمیم گیری های بهتری داشته باشد .